Punjab State Board PSEB 6th Class Maths Book Solutions Chapter 1 Knowing Our Numbers Ex 1.2 Textbook Exercise Questions and Answers.

## PSEB Solutions for Class 6 Maths Chapter 1 Knowing Our Numbers Ex 1.2

1. Convert the following measurements as directed:

Question (a)

5 km into metre

Solution:

1 km= 1000 m

∴ 5 km = 5 × 1000 m

= 5000 m

Question (b)

35 kilometre into metre

Solution:

1 km = 1000 m

∴ 35 km = 35 × 1000 m

= 35000 m

Question (c)

2000 milligram into gram

Solution:

1000 mg = 1 gm

∴ 2000 mg = \(\frac {1}{1000}\) × 2000 gm

= 2 gm

Question (d)

500 decigram into gram

Solution:

10 decigram = 1 gm

∴ 500 decigram = \(\frac {1}{10}\) × 500 gm

= 50 gm

Question (e)

2000 millilitre into litre

Solution:

1000 ml = 1 litre

∴ 2000 ml = \(\frac {1}{1000}\) × 2000 litre

= 2 litre

Question (f)

12 kilolitre into litre

Solution:

1 kilolitre = 1000 litre

∴ 12 kilolitre = 12 × 1000 litres

= 12000 litres

2. In an election, the successful candidate registered 6317 votes whereas his nearest rival could attain only 3761 votes. By what margin did the successful candidates defeat his rival?

Solution:

Votes attained by successful candidate = 6317

Votes attained by nearest rival = 3761

Difference between their votes = 6317 – 3761 = 2556

Successful candidate defeat his rival by 2556 votes.

3. A monthly magazine having 37 pages is published on 20th day of each month. This month 23791 copies were printed. Tell us how many pages were printed in all?

Solution:

Number of pages in one copy = 37

Number of pages in 23791 copies

= 23791 × 37

= 880267

4. A shopkeeper has 37 reams. One ream contain 480 pages and he wants to make quires of all these sheets to sell in retail. One quire of sheets contain 24 sheets. How many quires will be made?

Solution:

Number of pages in one ream = 480

Number of pages in 37 reams = 37 × 480

= 17760

Number of quires in 24 sheets = 1

Number of quires in 17760 sheets

= \(\frac {1}{24}\) × 17760

= 740 quires

5. Veerpal serves milk to the guests in glasses of capacity 250 ml each. Suppose that the glasses are filled to capacity and there was 5 litre milk that got consumed. How many guests were served with milk?

Solution:

Total quantity of milk consumed = 5 litre

= 5 × 1000 ml

= 5000 ml

Capacity of the glass = 250 ml

Number of glasses served = 5000 ÷ 250 = 20

Now

The milk is served in 20 glasses

6. A box of medicine contain 2,00,000 tablets each weighing 20 mg. What is the total weight of tablets inbox?

Solution:

Weight of each tablet = 20 mg

Weight of 2,00,000 tablets

= 2,00,000 × 20 mg

= 40,00,000 mg

= \(\frac {40,00,000}{1000}\) g

= 4000 g

= \(\frac {4000}{1000}\) = 4 kg

Hence, total weight of tablets is 4 kg

7. A bookstore sold books worth Rupees Two lakh eighty-five thousand eight hundred ninety-one in the first week of June. They sold books worth Rupees Four lakh seven hundred sixty-eight in the second week of June. How much was the total sale for two weeks together?

Solution:

Worth of books sold in first week = Rupees Two lakh eighty-five thousand eight hundred ninety one only.

= ₹ 2,85,891

Worth of books sold in second week = Rupees Four lakh seven hundred sixty-eight = ₹ 4,00,768.

Total sale for two weeks

8. A famous cricket player has so far scored 6978 runs in test matches. He wishes to complete 10,000 runs. How many more runs he need?

Solution:

The number of runs player wishes to complete = 10,000

The number of runs he scored = – 6,978

The number of more runs he needed = 3,022.

He needed 3,022 more runs

9. Surinder has ₹ 78592 with him. He placed an order for purchasing 39 radio sets at ₹ 1234 each. How much money will remain with him after the purchase?

Solution:

Cost of one radio set = ₹ 1234

Cost of 39 radio sets = 39 × ₹ 1234

= ₹ 48126

Total money Surinder has = ₹ 78592

Cost of 39 radio sets = – ₹ 48126

Money remained with him = ₹ 30466

10. A vessel has 3 litre 650 ml of curd. In how many glasses each of 25 ml capacity can it be distributed?

Solution:

Total quantity of curd = 3 l 650 ml

= 3 × 1000 ml + 650 ml

= 3000 ml + 650 ml

= 3650 ml

Capacity of one glass = 25 ml

Number of glasses distributed

= 3650 ÷ 25 = 146

∴ The curd can be distributed in 146 glasses.